Vybraný příspěvek

Jak se zbavit strachu z nemocí a jiných "katastrof"

Follow my blog with Bloglovin Jak se zbavit strachu z nemocí a jiných "katastrof" Dneska budu psát pouze česky a to z důvodu,...

čtvrtek 12. ledna 2017

My obsessions, how to deal with them and limit them

Follow my blog with Bloglovin


Moje obsese, jak je zvládat a omezit je

Jsem tak trochu blázen. Ale kdo není. Bojím se nemocí, tragédií, často si myju ruce...Někdy to člověka omezuje a pak se nevěnuje tomu, co je důležité, protože musí vykonat ten a ten rituál, googlovat nebo si opět drhnout ruce či stát u dveří jako magor a propalovat do nich díru, jestli jsou opravdu zavřené/zamčené :D

Domluvily jsme se s jednou kamarádkou, která trpí podobnými problémy, že si každá vypracujeme antiobsesivní motivační výzvu. Pokud máte taky podobné trable nebo náznaky obsedantně kompulzivní poruchy, tak se můžete inspirovat mým plánem. Ohledně zvládání hypochondrie a strachu z katastrof jsem napsala krátký e-book, který budu sdílet v příštím příspěvku.

Antiobsesivní motivační plán na 20 dnů (když budu například u třetího dne, tak plnit samozřejmě i 1 a 2)


1     Zamknout dveře a jen jednou se kouknout, jestli jsou zavřené a hned odejít
2    Spotřebice,plyn, atd – vyndat ze zásuvky, co vyndavám – taky se jen jednou kouknout a hned odejít a  stále nekontrolovat
3    Jít se sprchovat hned, když si to naplánuju, ne to oddalovat a prokrastinovat předtím
4    Když mě přepadne řešení nějaké nemoci nebo strachu z nákazy/ohrožení těhotenství/co jsem snědla/nesnědla – věnovat se tomu maximálně 5 minut (google, řešení s přáteli, atd.)
5    To samé, co 4.
6    Nemýt si tak často ruce, hlavně ne vařící vodou (ekzémy), nemýt si pusu mýdlem, když mám pocit, že jsem si na ni sáhla špinavou rukou
7    Nečíst si negativní zprávy na googlu ohledně nových nemocí, postižených dětí, atd.
8    Neházet do koše na špinavé prádlo nové spodní prádlo jen proto, že mam pocit, že jsem se ho při oblékání dotkla nohou nebo špinavou rukou
9    Když se dozvím v nějakém filmu o nemoci, nebo v realitě ohledně nějakého úmrtí cizí osoby, na netu, atd, nedopustím, aby mě to ovlivnilo, nebudu googlovat, nic, zuby nehty budu myslet na něco úplně jiného
1Když mě přepadnou černé myšlenky ohledně smrti nebo nemocí,obecné myšlenky, že by něco ve mně nemuselo být v pořádku, tak se pokusím změnit myšlenky, něco dělat, něco si pustit, cokoliv, ale nezkazit si náladu. (heslo – smrt je všude kolem nás, ale já zatím žiju ne??)
11 Viz 10
12 Viz 10
13 Nenechat si zkazit náladu mamčinými strachy a negativními řečmi – nenechat se ovlivnit – když mám plán někam jít, neodříct to nebo nezměnit názor jen proto, že mě mamka vystraší, že to není dobrý nápad…(například "nechoď tam, tam tě akorát někdo znásilní nebo nedělej to, teď je chřipková epidemie, to ti za to nestojí" :D)
14 Viz 13
15 Jít klidně na nějakou akci, dělat aktivitu, cvičení, cokoliv a neřešit, co by to mohlo způsobit negativního, když už jsem se pro to jednou rozhodla, tak si to užít a ne řešit pořád, co kdyby. Problém řešit, až když nastane.
16  Viz 15
17  Viz 15
18  Žít přítomností, neřešit, co by se mohlo stát za pět minut nebo se zabývat minulostí
19  Když mam chuť něco podniknout nebo zkusit, tak to udělat a nebát se všeho jak debil
20 Viz 19


My obsessions, how to deal with them and limit them

I`m a little bit crazy person, but who isn`t? I`m affraid of illnesses, I`m googling everything, when I have some doubts. I clean my hands too often. Sometimes, I`m standing in front of the entrance door and I`m checking for hundred times, if it is locked of even closed and I`m staring at it like a fool.

My friend from work has a similar problems and we have decided to create both our own Antiobsession motivation plan for 20 days. If you have similar problems, it can be an inspiration for you too. Few month ago, I have written an E-book about how to handle with the hypochondria and I will share this in my next article.

Now the antiobsession motivation plan (example:  if you are in your day number 3 - you have to fulfill the previous 1 and 2 as well): 

1    Close and lock the door and only ones look at it, one check and immediatelly go away
2    The same with appliances, gas etc.
3    When I want to have a shower, have it, not procrastinate it and do other things
4    If I`m suddenly affraid of some illness or if had to eat, what I have eaten - deal with this only for 5 minutes (googling, discussing with friends, etc.)
5    The same as in day 4.
6    Don`t wash my hands to often, especially with hot water (eczema), don`t wash my mounth with water and soap, if I think, that I have touch it with my dirty hands
7    Don`t read negative news on internet about new illnesses, disabled children, etc - do something else.
8    Don`t throw my new underwear into the laundry basket, when I suppose, that I have touch it with my dirty hands and feet by putting on.
9    When I see some illness in the movie or when I realized, that some famous (strange) person died, I won`t google about the illness, I won`t solve it or have a bad mood because of it. I will have another thoughts - whatever I like it or not.
10 Similar as in day 9 - if I have some doubts about my health, I will solve other things, don`t think about this. (I have to say - death is around us, but I`m still living)
11 The same as in day 10
12 The same as in day 10
13 Don`t let my mood change, when I talk to my mother about my plans and activities and she  is trying to convince me, that I`m doing something bad or dangerous (like - don`t go there,  you will be raped or you get some flu, etc...:D)
14 The same as in day 13
15 When I decide to do something - like trip, sport, meeting with people, party - I won`t regret  it and I will enjoy it. I won`t have doubts and I will relax.
16 The same as in day 15
17  The same as in day 15
18  Live in presence, don`t think, what will happen in 5 minutes or handle with the past
19  When I want to try someting and do something new, do it and don`t be affraid of everything.
20 The same as in day 19Žádné komentáře:

Okomentovat